Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów – ich wypadanie to w pełni naturalny proces, który nie powinien powodować zmartwień. Czasami jednak zamiast kilku włosów na szczotce, pojawia się ich kilkadziesiąt. Łysienie to powszechny problem, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć przyczynę i jak najszybciej podjąć leczenie.
W poniższym artykule przygotowaliśmy listę 10 najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Na nadmierną utratę włosów może mieć wpływ kumulacja kilku problemów, np. nieodpowiednia dieta, palenie i stres. Nie panikuj, jeżeli uznasz, że któryś z nich dotyczy ciebie, rozważ wizytę u specjalisty.
Hormony tarczycy mają ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również na nasz metabolizm. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy powoduje zachwianie tempa przemian metabolicznych w całym ciele – dotyczy to także procesów zachodzących w komórkach włosa.
Z tego powodu choroby tarczycy znacznie wpływają na ich wygląd. W przypadku niedoczynności stają się one suche i łamliwe, natomiast osoby z nadczynnością gruczołu tarczycowego mają cienkie i nadmiernie błyszczące włosy.
Zaburzenia produkcji hormonów tarczycy wpływa na wiele procesów biologicznych w ciele i przyczyniają się do łysienia. Z powodu choroby tarczycy, większa niż normalnie ilość włosów przechodzi w stan spoczynku, czyli w fazę telogenu, podczas której mieszki ulegają zanikowi, a włosy stopniowo wypadają. Mówimy w tym przypadku o łysieniu telogenowym, które zazwyczaj jest dolegliwością przejściową.
Choroby tarczycy diagnozuje się za pomocą prostego badania poziomu TSH. Badanie krwi jest nie drogie, jego cena to około 20 zł. Jeżeli zauważasz u siebie kilka objawów choroby tarczycy, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badanie TSH. Po podjęciu leczenia, włosy przestaną nadmiernie wypadać i odrosną.
Łysienie androgenowe dotyka zarówno pań i panów. Jest ściśle powiązane z testosteronem, który często nazywany jest męskim hormonem, aczkolwiek występuje też u kobiet. Choć jego produkcję kojarzymy jedynie z jądrami, wytwarzany jest również w mniejszych ilościach przez korę nadnerczy, jajniki oraz łożysko.
Przyczyną łysienia androgenowego nie jest sam testosteron, lecz jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT), który niszczy mieszki włosowe. W wyniku łysienia typu męskiego powstają zakola.
W przeciwieństwie do łysienia telogenowego, jest to proces nieodwracalny. DHT powoduje trwałe obumarcie cebulki włosa, dlatego włos już nie odrośnie. Łysienie androgenowe jest uwarunkowane przez geny. Dotyczy to nie tylko starszych mężczyzn, ale również tych przed trzydziestką. Jedyną skuteczną metodą leczenie łysienia androgenowego jest przeszczep włosów.
Niski poziom estrogenu może doprowadzić do zwiększonego wypadania włosów, szczególnie podczas menopauzy lub po porodzie. Stężenie hormonów we krwi mają ogromny wpływ na nasz organizm. Estrogen stanowi swoistą ochronę dla włosów.
Poziom estrogenu we krwi u pań ulega naturalnemu wahaniu, co wynika z cyklu miesiączkowego. Podczas ciąży ilość tego hormonu jest znacznie wyższa, dlatego wiele kobiet może zauważyć, że ich włosy stały się widocznie gęstsze. Po porodzie poziom estrogenu drastycznie spada, czego skutkiem może być nadmierne wypadanie włosów. Podobnie sytuacja wygląda przy menopauzie i po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych (zwłaszcza tych dwuskładnikowych).
Często wzmożone wypadanie włosów z powodu niskiego poziomu hormonu jest tymczasowe. Zdrowy organizm samodzielnie ureguluje stężenie estrogenu we krwi (np. po porodzie czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych), dlatego nie wymaga leczenia. Co jednak zrobić, kiedy włosy nadal wypadają? Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania, które sprawdzą poziom hormonów. Pozwoli to na postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Pamiętaj, że hormony mają wpływ na wiele procesów biologicznych, które zachodzą w naszych ciałach. Nieodpowiednie stosowanie leków hormonalnych może spowodować nieodwracalne szkody dla organizmu! Dzieje się tak, ponieważ hormony to swoiste przekaźniki, które informują nasz organizm jak powinien działać. Zaburzenie tej machiny przez niepotrzebne i nieodpowiedzialne przyjmowanie leków hormonalnych, negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Dobrym przykładem są tabletki antykoncepcyjne. W przypadku niestosowania się do zaleceń lekarza, konsekwencją może być nawet trwała bezpłodność.
Zdrowa i dobrze odżywiona skóra głowy to podstawa, aby móc cieszyć się z pięknej fryzury. Wszelkie choroby skóry nie tylko są krępujące, ale również wpływają bezpośrednio na kondycję włosów. Swędzenie, pieczenie i przerzedzenie włosów to objawy, które powinny nas zachęcić do wizyty u specjalisty. Mieszki włosowe, które znajdują się w skórze głowy są bardzo wrażliwe i w łatwy sposób może dojść do ich trwałego uszkodzenia.
Pacjenci najczęściej borykają się z grzybicą lub łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Im dłużej trwa choroba, tym więcej szkód ona wyrządzi. Szybka diagnoza i skuteczne leczenie pozwoli na uniknięcie przykrych konsekwencji, takich jak nieodwracalne przerzedzenie fryzury.
Dlaczego przewlekła grzybica lub zapalenie skóry głowy skutkuje łysieniem? Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do uszkodzenia głębokich warstw skóry. Po wyleczeniu zainfekowanych miejsc, powstają blizny, na których nie rosną włosy. W takim przypadku jedynym sposobem na odzyskanie dawnej fryzury jest przeszczep włosów.
Dramatyczny wpływ na wypadanie włosów ma łysienie plackowate – ciężka choroba skórna. Pomimo zaangażowanych badań, przyczyny do dziś są niejasne. W przebiegu schorzenia na skórze głowy pojawia się ognisko chorobowe, najczęściej o regularnym, okrągłym kształcie, w którego obrębie dochodzi do całkowitej utraty włosów. Ogniska z czasem mogą się przemieszczać i atakować kolejne miejsca na głowie.
Istnieje kilka metod leczenia łysienia plackowatego. Rozmiar łysiny po chorobie, zleży od tego jaki miała przebieg. Należy pamiętać, że przeszczep włosów można wykonać dopiero po wyleczeniu wszystkich ognisk zapalnych. Niestety nie każdy pacjent z łysieniem plackowatym może poddać się zabiegowi transplantacji włosów. Decyzję, czy przeszczep włosów będzie możliwy, wymaga przeprowadzeniu odpowiednich badań oraz konsultacji lekarskiej. Zwłaszcza, przy tak trudnym przypadku, warto zdecydować się na specjalistyczną Klinikę Przeszczepu Włosów. Profesjonalna konsultacja lekarska odnośnie transplantacji włosów pozwoli uniknąć sytuacji, w której zabieg się nie powiedzie.
Przyczyną wypadania włosów mogą być także złe nawyki w stylizacji. Dotyczy to głownie kobiet, które zbyt ciasno upinają fryzurę np. w koński ogon czy kok. W przypadku mężczyzn najczęściej chodzi o częste niszczenie skóry głowy gorącym powietrzem z suszarki lub używanie zbyt silnych kosmetyków o drażniącym składzie chemicznym (lakiery, żele, pomady).
Na wypadanie włosów ma wpływ również źle przeprowadzona koloryzacja. Związki chemiczne zawarte w farbach wpływają negatywnie na skórę głowy oraz osłabiają strukturę włosów. Częsta i nieodpowiednia koloryzacja, a szczególnie rozjaśnianie, które wyraźnie zmniejsza objętość i siłę włosa, mogą doprowadzić do znacznego przerzedzenia się fryzury.
Monotonne żywienie, w którym brakuje podstawowych składników odżywczych źle wpływa na nasz organizm i samopoczucie, a skutki łatwo zauważyć obserwując kondycję włosów, skóry i paznokci.
Aby wspomóc wzrost włosów, warto wprowadzić do swojej diety produkty bogate w następujące witaminy i mikroelementy:
Stosujesz suplementy diety, ale nadal borykasz się z nadmiernym wypadaniem włosów? W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednia badania, które pozwolą na sprawdzeniu czy organizm odpowiednio przyswaja witaminy i mikroelementy.
Długotrwały stres jest podłożem wielu chorób, często też jest przyczyną łysienia. Choć może wydawać się to zaskakujące, ale stan psychiczny odbija silne piętno na naszym zdrowiu fizycznym. Niejednokrotnie opisano przypadki, w których niespodziewane i wyjątkowo stresujące wydarzenia spowodowały nagłą utratę włosów lub całkowite wyłysienie.
Nic więc dziwnego, że codzienny stres jest wrogiem dobrej kondycji włosów. Rozregulowane przez jego oddziaływanie nadnercza produkują nadmierną ilość androgenów, które przyczyniają się do niszczenia mieszków włosowych.
Do tego jak palenie papierosów niszczy zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Nałóg ten nie tylko przyczynia się do bezpłodności i różnego rodzajów nowotworów. Toksyny zawarte w dymie tytoniowym niszczą cały nasz organizm, w tym włosy, skórę i paznokcie.
Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest niedokrwienie mieszków włosowych. Nieodpowiednio odżywiony włos ma osłabioną strukturę, przez co staje się matowy i ostatecznie wypada. Długotrwałe niedokrwienie mieszków włosowych może spowodować ich obumarcie.
Toksyny otaczają nas z każdej strony. Smog, zanieczyszczone jedzenie i napoje czy kosmetyki. Kiedy prowadzimy zdrowy styl życia, to organizm zazwyczaj dobrze radzi sobie z usuwaniem toksyn. Czasami jednak to nie wystarczy i z różnych przyczyn szkodliwe substancje gromadzą się w narządach. Nadmierne odkładanie toksyn w ciele objawia się przewlekłym zmęczeniem, nerwowością, brakiem koncentracji oraz nadmiernym wypadaniem włosów i łamliwymi paznokciami.
Inaczej wygląda to w przypadku trucizn. Mają one znacznie silniejsze działanie i gwałtowniejszy przebieg. Trucizny, takie jak na przykład: arsen, tal i rtęć, powodują wyniszczenie oraz intensywną utratę włosów, która przebiega w ciągu dwóch tygodni od momentu przedostania się substancji do organizmu człowieka.
Wypadanie włosów przez leczenie, najczęściej kojarzymy z chemioterapią. Skutkiem ubocznym wielu kuracji przeciwnowotworowych jest łysienie. Komórki nowotworowe posiadają znacznie wyższą odporność na działanie leków, dlatego wymagają zastosowanie substancji o bardzo silnym działaniu. Niestety podczas leczenia dochodzi nie tylko do niszczenia nowotworu, ale również zdrowych komórek.
Wypadanie włosów może być spowodowane przyjmowaniem także innych leków, które stosuje się między innymi przy leczeniu chorób serca, przeciwzakrzepowych, przeciwtarczycowych lub immunopresyjnych.
Przyczyn łysienia jest wiele, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza, która pozwoli na obranie właściwego leczenia. Nadmierne wypadanie włosów to objaw wielu chorób, dlatego tak ważne jest znalezienie ich prawdziwego podłoża. Niezależnie od teoretycznych przyczyn wypadania włosów, swój konkretny przypadek warto przeanalizować z lekarzem specjalistą. Z pewnością konieczne będzie wykonanie badań diagnostycznych – z krwi lub przebadania włosów pod mikroskopem. Na podstawie otrzymanych wyników będzie możliwe dobranie odpowiedniego leczenia, które powstrzyma proces wypadania włosów.
Leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach skutecznie zapobiega dalszemu wypadaniu włosów. W zależności od przebiegu choroby (od tego jak szybko została zdiagnozowana i wyleczona), mogą pozostać nieodwracalne zmiany w wyglądzie fryzury. Tutaj z pomocą przychodzi zabieg przeszczepu włosów. W ten sposób można zlikwidować powstałą łysinę, zakola, wysokie czoło i na nowo cieszyć się bujną fryzurą.