FAQ – pytania o przeszczep włosów – Dr Osuch Clinic

W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane ogólne pytania

 

PYTANIA OGÓLNE

1Jaką metodę przeszczepu włosów oferujecie?
 • FUE (follicular unit excision), czyli przeszczepianie pojedynczych jednostek włosowych. Metoda nie pozostawia linijnej blizny
 • FUT (STRIP). Chirurg pobiera pasek owłosionej skóry z tyłu głowy. Po przygotowaniu pojedncze mieszki włosowe przeszczepiane są w miejsca, które tego wymagają (zakola, tonsura, czubek głowy, broda)
 • BHT (body hair transplant). Z technicznego punktu widzenia jest to metoda FUE, ale różni się miejscem pobierania włosów. Włosy mogą być pobierane z klatki piersiowej, brody lub pach i przeszczepiane w okolice głowy
2Którą metodę mam wybrać?
Wszystko zależy od tego czy jesteś w stanie zaakceptować linijną bliznę z tyłu głowy. Jeśli tak – można zdecydować się na STRIP. Metoda ma sens u ludzi, którzy noszą włosy dłuższe niż 1 cm. Jeśli tego nie akceptujesz – wybierz FUE. Finalnie wybór metody uzgadniany jest z lekarzem na konsultacji. Obie metody przynoszą porównywalne efekty.
3W jakim wieku najwcześniej mogę zdecydować się na przeszczep?
Dolny limit wieku wynosi 21 lat. U młodszych pacjentów nie wykonujemy przeszczepu włosów, z powodu przewidywalnej i nieprzewidywalnej utraty włosów w przyszłości.
4Czy przeszczep włosów jest skuteczny?
Jest to najskuteczniejszy sposób leczenia łysienia. Wszystkie powszechnie dostępne kosmetyki lub zabiegi kosmetyczne, takie jak mezoterapia skóry głowy, Loxon, suplementy diety, czy leki, które mają regulować poziom ferrytyny, dają efekty krótkoterminowe. Jeśli chcesz efektu trwałego– rozważ przeszczep włosów.
5Gdzie znajdę Wasze zdjęcia przed-po?
Zapraszamy na Instagram
6Czy łysienie można wyleczyć?
Podstawową kwestią jest tutaj dobra diagnostyka i znalezienie przyczyny. Na początek polecam wizytę u trychologa i/ lub endokrynologa. Czasami występuje jakiś błąd dietetyczny lub niedobór pierwiastków śladowych, które decydują o wypadaniu włosów. Ważne jest, aby udać się do odpowiedniego specjalisty zajmującego się skórą głowy i interpretacją poziomu hormonów w celu znalezienia najlepszego rozwiązania problemu. Jeśli doraźne środki/ zabiegi nie pomagają lub część włosów już wypadła – warto zastanowić się nad przeszczepem włosów.
7Czy ten zabieg jest bezpieczny?
Tak. Jest to metoda nowoczesna i bezpieczna. Jest kilka czynników, które wpływają na bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy wykonać zabieg w klinice, która ma do tego warunki - w sali operacyjnej lub gabinecie zabiegowym. Po drugie, zawsze wybieraj doświadczonego lekarza. Dodatkowo, po to zlecamy wykonanie badań laboratoryjnych z krwi by mieć pewność co do Twojego stanu zdrowia. Jeśli okaże się, że nie są one poprawne, zostaniesz poproszony o zdiagnozowanie problemów zdrowotnych, zanim zaplanujemy kolejną datę zabiegu.
8Czy przeszczep włosów boli?
Sam zabieg nie boli. Jedynym momentem, kiedy pacjent może odczuwać dyskomfort jest podanie znieczulenia miejscowego (ukłucia). Od chwili, gdy zacznie działać znieczulenie – nie czujesz żadnego bólu. Dopaść Cię może jedynie znużenie, bo zabieg trwa dobrych kilka godzin. Dużo naszych pacjentów podczas zabiegu po prostu zasypia.
9Jakie są zalety i wady przeszczepu?
Zalety
 • Skuteczność - metoda, która pozwala skutecznie i "raz na zawsze" pozbyć się łysiny
 • Trwałe efekty
 • Naturalne rezultaty – włosy przeszczepione będą wyglądały jak te, które są na głowie od zawsze
Niedogodności:
 • Widoczny opatrunek - wychodzimy z kliniki z opatrunkiem na głowie. Powinien być noszony przez 24 godziny po zabiegu
 • Rekonwalescencja – trwa ok. tydzień. Przez następne 3 tygodnie trzeba wstrzymać się od aktywności fizycznej
 • Dość długi czas zabiegu – kilka godzin, w zależności od rozległości przeszczepu
10Czy po tym zabiegu będzie blizna?
Nie – jeśli wybierzesz metodę FUE. Tak – jeśli wybierzesz metodę STRIP. Z tyłu głowy będzie liniowa blizna, którą można ukryć pod włosami dłuższymi niż 1 cm.
11Czy konieczne są jakieś wizyty kontrolne po zabiegu?
Nie.

E-MAILE i KONSULTACJA

1Chcę sprawdzić czy przeszczep włosów sprawdzi się u mnie. Od czego zacząć?

Jako pierwszy krok - prześlij nam na adres hair@drosuch.pl 3 zdjęcia głowy - miejsca, do których chcesz włosy przeszczepić oraz zdjęcie tyłu głowy. Na podstawie zdjęć ocenimy możliwości przeszczepienia włosów i podamy jego wycenę.

Kolejne kroki:

 • Wykonanie badań z krwi w laboratorium
 • Konsultacja i zabieg tego samego dnia
 • Brak wizyt po zabiegu
2Czy przed zabiegiem konieczna jest konsultacja?

Tak. Jest to czas na doprecyzowanie Twoich oczekiwań, stworzenie planu zabiegu, podpisanie zgody na zabieg. Jednak można to zorganizować w taki sposób, by do kliniki przyjechać tylko raz – na konsultację i zabieg. Zaczynamy od konsultacji online – przesyłasz nam zdjęcia, my odsyłamy naszą propozycję zabiegu i jego wycenę. Następnie przyjeżdżasz do kliniki na konsultację, po której odbywa się zabieg.

Konsultacja standardowo kosztuje 300 zł. Jeśli zdecydujesz się wybrać opcję konsultacja i zabieg tego samego dnia – konsultacja jest bezpłatna.

3Chcę umówić się na konsultację w klinice. Nie chcę wysyłać żadnych swoich zdjęć mailem.
Prosimy o kontakt telefoniczny z Recepcją Kliniki – numer telefonu: +48 501 093 653. Konsultacje umawiamy wyłącznie telefonicznie. Nie umawiamy wizyt lekarskich poprzez sms/ e-mail/ wiadomości prywatne w mediach społecznościowych ani przez zewnętrzne portale.
4 Ile kosztuje i ile trwa konsultacja lekarska?
Konsultacja trwa ok. 30 min. Sprawdź CENNIK
5Ile czasu czeka się na odpowiedź na maila?
Staramy się odpowiadać w ciągu 48 godzin. Jeśli w tym czasie odpowiedź nie nadchodzi, prosimy o kontakt telefoniczny. W ten sposób najszybciej uzyskasz odpowiedź. Telefony odbieramy w godzinach 9.00-17.00 od poniedziałku do piątku.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

1Jak przygotować się do zabiegu?
Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi mailowej od nas, kolejnym etapem jest wykonanie badań krwi. Lista badań dostępna jest na naszej stronie internetowej. Na podstawie prawidłowych badań krwi następuje ostateczna kwalifikacja do zabiegu. W okresie przedoperacyjnym konieczne jest zaprzestanie palenia, powstrzymanie się od alkoholu. W dniu zabiegu nie można pić kawy ani napojów zawierających kofeinę. Wykluczone są też określone rodzaje leków np. leki przeciwzapalne lub Aspiryna. Konkretną listę zaleceń przesyłamy mailem przed zabiegiem.
2Skąd będą pobrane włosy do przeszczepu?
Najczęściej z tyłu głowy, bo tutaj włosy są mocniejsze i bardziej odporne na działanie testosteronu. Stąd pobierane są włosy zarówno w metodzie STRIP (wycięcie kilkunasto-centymetrowego, cienkiego paska skóry, z którego potem oddzielone są pojedyncze mieszki włosowe), jak i w metodzie FUE (pobór punktowy). Jeśli z tyłu głowy nie ma wystarczającej ilości włosów, można je pobrać z innych części ciała, np. klatki piersiowej, pach, brody (metoda BHT).
3Jak długo trwa przeszczep włosów?
Czas zależy od ilości mieszków włosowych, które mają zostać przeszczepione. To z kolei – od obszaru, który ma być zagęszczony włosami. Im jest on większy – tym dłuższy czas zabiegu. Przeszczep włosów należy do grupy najbardziej czasochłonnych i pracochłonnych zabiegów w medycynie estetycznej. Zajmuje od 2 do kilku-kilkunastu godzin, a czasem cały dzień. Przy szczególnie rozległych przeszczepach czasem dzielimy zabieg na dwa dni.
4Jak ja wytrzymam tyle godzin w jednej pozycji?
Podczas przeszczepu można leżeć na wznak. Po podaniu leków znieczulających – nie czujesz żadnego bólu. Gdy zespół medyczny pracuje nad Twoją nową fryzurą, Ty możesz czytać, słuchać audiobooka lub się zdrzemnąć. Podczas zabiegu robimy też przerwy na toaletę oraz posiłki dla pacjenta.
5Czy trzeba ogolić głowę przed zabiegiem?
W metodzie FUE: okolicę „dawczą” (tył, skąd są pobierane włosy) – goli się. Jest to obszar ok. 5x10 cm przy mniejszych zabiegach, do nawet 10x20 cm przy dużym przeszczepie. Przy STRIP: goli się to, co się wytnie, czyli pasek ok 2cm x 20cm max. Miejsce po wycięciu fragmentu skóry chirurg zeszywa. Okolicę „biorczą” (zakola, czubek głowy, tonsura) też zwykle golimy, bo to umożliwia precyzyjniejsze przeprowadzenie zabiegu. Jednak można też nie golić, ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że zabieg potrwa dłużej, bo lekarz „sadzi” nowe włosy między „starymi”.
6Czy przed zabiegiem mogę przyjmować moje suplementy diety?
Tak, jeśli nie mają one wpływu na krzepnięcie krwi. Proszę uważnie czytać ulotki dołączone do tych preparatów.
7Czy przeziębienie uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu?
Tak. Dyskwalifikują też: opryszczka oraz infekcja w dniu zabiegu.
8Jestem przed zabiegiem i się przeziębiłem. Co robić?
Z lekami na przeziębienie przed zabiegiem chirurgicznym trzeba postępować ostrożnie, bo często zawierają składniki rozrzedzające krew i stanowią ryzyko dla bezpieczeństwa zabiegu. Na dwa tygodnie przed zabiegiem proszę nie przyjmować żadnych leków przeciwzapalnych typu ibuprom, aspiryna, polopiryna (kwas acetylosalicylowy). Dozwolone jest przyjmowanie paracetamolu. Jeżeli infekcja się przedłuża, proszę o telefoniczny kontakt z kliniką pod numerem telefonu: +48 501 093 653
9Co muszę zabrać ze sobą do kliniki na zabieg?
Dokument tożsamości, oryginały wyników badań laboratoryjnych, gotówkę (jeśli wcześniej nie było płatności na konto), rozpinane ubranie (nic zakładanego przez głowę), luźną czapkę lub bluzę z kapturem. Pozostałe rzeczy, w tym wyżywienie, zapewnia klinika.
10Czy w dniu zabiegu mogę rano wypić kawę?
Nie. Wypicie kawy podniesie ciśnienie krwi i uniemożliwi wykonanie zabiegu.
11Czy w dniu zabiegu mogę zjeść śniadanie?
Tak. Można zjeść lekkie śniadanie. NIE PIĆ KAWY.
12O czym na pewno nie mogę zapomnieć w dniu zabiegu?
O DOKUMENCIE TOŻSAMOŚCI I ORYGINAŁACH WYNIKÓW BADAŃ, jeśli nie zostały wcześniej dostarczone do kliniki.

NOCLEG I WYŻYWIENIE

1Jestem na diecie bezglutenowej/ bezmlecznej. Czy muszę zabrać swoje jedzenie?
Nie, pod warunkiem, że otrzymamy taką informację 2 tygodnie przed zabiegiem. Wyżywienie podczas zabiegu zapewnia klinika. Podamy lekkie posiłki regeneracyjne/ lunch.
2Czy mogę przenocować w Klinice przed zabiegiem?

Ze względu na duże obłożenie – nie jesteśmy w stanie zaoferować noclegu dłużej niż jest to uzasadnione powodami medycznymi. Sugerujemy jeden z warszawskich hoteli.

Hotele przy lotnisku:

Hotel blisko kliniki:

Ewentualnie sugerujemy rezerwację przez www.airbnb.pl

3Jak długo zostanę w klinice po zabiegu?
Ok. godzinę.

BADANIA I SZCZEPIENIA PRZED ZABIEGIEM

1Jakie badania będą musiał wykonać?
Informacja znajduje się tutaj: Dokumenty do pobrania
2Czy mogę na miejscu wykonać potrzebne badania?
Tak, zapraszamy do laboratorium w budynku Medifem, ul. Puławska 488, na parterze. Można tu wykonać wszystkie badania krwi, które potrzebne są do zabiegu przeszczepu włosów. Badania są odpłatne. Do ich wykonania potrzebne jest skierowanie z Dr Osuch Clinic. Standardowy czas oczekiwania na wyniki badań to 24 godziny. Po szczegóły – terminy, ceny zapraszamy do recepcji pod numerem telefonu: +48 501 093 653.
3Czy można wykonać zabieg bez badań?
Nie. Brak wyników badań uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Proszę przeczytać wyjaśnienie: Badania przed zabiegiem
4Czy badania laboratoryjne są zawarte w cenie zabiegu?
Nie. Informacja nt. ceny kompletu badań wykonanych w naszym laboratorium – prosimy o kontakt z recepcją.
5Jak mam dostarczyć wyniki badań wymagane przed operacją plastyczną?

KOMPLET wyników badań proszę przesłać mailem w nieprzekraczalnym terminie 2 tygodni przed zabiegiem na adres hair@drosuch.pl

NIEDOSTARCZENIE KOMPLETU wyników badań mailowo lub osobiście do kliniki w terminie 2 tygodni przed zabiegiem UNIEMOŻLIWI wykonanie Państwa zabiegu oraz spowoduje przepadnięcie opłaty rezerwacyjnej.

Dostarczenie kompletu wyników badań 2 tygodnie przed zabiegiem jest istotne z punktu widzenia przeciwdziałania ewentualnym sytuacjom zdrowotnym, które mogłyby uniemożliwić bezpieczne przystąpienie do zabiegu.

6Czy muszę zaszczepić się na WZW?
Jest to szczepienie zalecane wszystkim pacjentom, którzy korzystają z placówek służby zdrowia, stomatologii, salonów kosmetycznych. Ta sama zasada dotyczy zabiegu przeszczepu włosów.
7Kiedy mam się zaszczepić na WZW B?
Można się zaszczepić w każdej chwili, ale jeśli tylko jest taka możliwość – najlepiej przyjąć przed zabiegiem dwie dawki szczepionki.

PO ZABIEGU

1Czy po zabiegu dostanę zwolnienie lekarskie?
Jeżeli zabieg jest o charakterze leczniczym, istnieje taka możliwość.
2Czy zwolnienie może być wystawione z inną pieczątką niż „chirurgia plastyczna”?
Nie.
3Czy mogę samodzielnie wrócić do domu samochodem po operacji?
Nie. Po żadnym zabiegu przeprowadzanym w znieczuleniu nie rekomendujemy prowadzić samochodu.
4Kiedy mogę się opalać/ wyjść na słońce?
Z zasłoniętą głową – od razu po zabiegu. Opalanie się bez zasłaniania głowy –- rok po zabiegu. Wcześniej nie rekomendujemy ze względu na ryzyko przebarwienia skóry głowy.
5Czy po zabiegu trzeba brać jakieś leki?
Tak, najczęściej antybiotyk i/ lub leki przeciwbólowe. Konkretne zalecenia będą podane przez lekarza, po zabiegu.
6Czy po zabiegu będę mieć kontakt z lekarzem, który wykonał zabieg?
Tak. Będzie przekazany jego bezpośredni numer tel., którego prosimy używać w sytuacjach alarmowych, niepokojących, związanych z samopoczuciem/ pogorszeniem stanu zdrowia po zabiegu.
7Kiedy po operacji plastycznej mogę wrócić na siłownię?
Po 3 tygodniach.

EFEKTY

1Po jakim czasie zobaczę pierwsze efekty?
Transplantacja włosów przynosi spektakularne, stabilne i trwałe efekty. Zanim jednak je zobaczysz, minie trochę czasu. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Proces wygląda następująco: po ok. dwóch tygodniach po zabiegu przeszczepione włosy wypadają, tzn. wypada zewnętrzna część włosa, a cebulka pozostaje w skórze i przez kilka miesięcy odpoczywa. Tuż po zabiegu efekt wizualny jest taki sam jak przed. JEST TO NATURALNE. Włosy zaczynają rosnąć ok. 3 miesiące po zabiegu, z szybkością ok 1 cm/ miesiąc. Po pół roku mają ok. 3 cm długości.
2Czy efekt będzie naturalny? Czy ktoś rozpozna, że miałem przeszczep?
Przeszczepione włosy wyglądają naturalnie. Niczym nie różnią się od tych, które miałeś na głowie od zawsze. Będziesz mieć po prostu bardziej gęstą fryzurę, bez łysych placków. Taki efekt z pewnością zauważą osoby z zewnątrz.
3Czy zabieg trzeba powtarzać?
Nie. Zabieg zawsze planujemy tak, by już za pierwszym razem osiągnąć optymalny efekt. Włos raz przeszczepiony – nie wypada. Czasem, po kilku-kilkunastu latach pacjenci wracają do nas na zabieg powtórny. Jest to związane z naturalnym procesem starzenia się tych włosów, które od zawsze miałeś na głowie. Nie dotyczy to włosów przeszczepionych.
4Czy włosy po zabiegu trzeba w jakiś szczególny sposób pielęgnować?
Zalecamy zwykle szampon o pH 5.5. Poza tym normalna pielęgnacja. Konkretne szczegółowe zalecenia będą przekazane przez lekarza po zakończeniu zabiegu.

SPRAWY FINANSOWE

1Ile kosztuje przeszczep włosów?
Ten zabieg rozliczamy „na sztuki”, czyli wychodzimy od ceny jednego przeszczepu. Łączna kwota za zabieg wynika z ilości jednostek włosowych, które trzeba przeszczepić, a to z kolei zależy od tego jak rozległe są miejsca, które trzeba włosami zagęścić. Wycenę możesz otrzymać mailem jeśli wyślesz nam zdjęcia głowy na adres: hair@drosuch.pl. Cennik przeszczepu włosów znajdziesz tutaj: CENNIK
2Jakie są metody płatności za zabieg?
Przelewem 7 dni przed terminem zabiegu lub gotówką w dniu zabiegu. Jest też możliwość płatności ratalnej, poprzez Medi Raty. Po dokonaniu rezerwacji terminu zabiegu wymagana jest płatność wysokości 3000 zł tytułem opłaty rezerwacyjnej. Jest ona zaliczana na poczet zabiegu.
3Na jakie konto mam wpłacić pieniądze?

Przelewy krajowe:

ODBIORCA: Piotr Osuch Chirurgia Plastyczna
ADRES ODBIORCY: Piotr Osuch Chirurgia Plastyczna, Polska, 02-884 Warszawa, ul. Puławska 488
NR RACHUNKU: 15 1910 1048 22 15 9764 32 60 0001, Santander Bank Polska S.A.

Przelewy zagraniczne:

IBAN: PL 15 1910 1048 22 15 9764 32 60 0001, Santander Bank Polska S.A.
SWIFT: DEUTPLPX
TYTUŁEM: Imię Nazwisko Pacjenta

4Chcę zapłacić za zabieg po zabiegu.
Nie oferujemy takiej możliwości. Płatność w całości powinna być uregulowana przed zabiegiem - przelewem 7 dni przed operacją lub gotówka w dniu zabiegu lub za pomocą płatności ratalnych Medi Raty.
5Czy przeszczep włosów jest refundowany?
Nie jest to zabieg refundowany w naszej klinice.

Formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy