Zastanawiałeś się jaki wpływ mają geny na to jak wyglądamy? Czy genetyka wpływa na proces łysienia i czy jest to cecha dziedziczona? Kolor oczu i włosów, rysy twarzy, a nawet tendencje na zapadania na różne choroby są zapisane w naszych genach. Należy jednak pamiętać, że nie tylko informacja genetyczna zapisana w naszych chromosomach ma wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Duże znaczenie ma również środowisko w jakim się znajdujemy.
W naszych genach jest zapisana informacja odnośnie działania naszego organizmu oraz cech naszego wyglądu. Tak jak w przypadku wielu chorób, jak np. nowotwór, możemy być w grupie ryzyka zachorowania, jeśli w naszej rodzinie pojawiły się takie przypadki. Nie oznacza to jednak wyroku, duży wpływ ma środowisko: styl życia, dieta czy stres. Te czynniki mogą zwiększyć lub zmniejszyć ryzyko zachorowania. Podobnie jest w przypadku łysienia. Najczęstszą przyczyną genetycznego wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Jeżeli zauważyłeś u taty czy dziadka wcześnie pojawiające się zakola i cofającą się linię włosów, ten sam problem może dotknąć i Ciebie.
Łysienie androgenowe jest dziedziczone, polega na otrzymaniu od rodziców genów, które odpowiadają za nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie pochodnych testosteronu. Włosy stopniowo stają się coraz słabsze i cieńsze, aż w końcu wypadają. Niedożywiony mieszek włosowy obumiera, w ten sposób postępuje łysienie androgenowe. Za nadmierne wypadanie włosów odpowiada wiele genów. W zależności od otrzymanego zestawu genów od rodziców łysienie może postępować szybciej lub wolniej.
Z pewnością można je spowolnić. Jeżeli w Twojej rodzinie mężczyźni zmagają się z przedwczesnym łysieniem, to sygnał dla Ciebie, że powinieneś lepiej troszczyć się o swoje włosy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nie tylko geny mają wpływ na utratę włosów, ale również środowisko. Najczęstszą przyczyną łysienia genetycznego jest nadwrażliwość na dihydrotestosteron, który powoduje niedożywienie, a następnie obumarcie mieszków włosowych. Masaże skóry głowy, zdrowa dieta, unikanie używek takich jak alkohol czy papierosy oraz stosowanie preparatów, które odżywią skórę głowy mogą znacznie spowolnić łysienie genetyczne.
Łysienie genetyczne to jest nieodwracalne, nie można go wyleczyć. Żaden preparat, wcierka, zabieg trychologiczny czy suplement diety nie ożywi martwych mieszków włosowych. W przypadku widocznych zakoli i łysiny jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przeszczep włosów. Wynika to z faktu, że przeszczepione włosy są odporne na działanie hormonów takich jak dihydrotestosteron. Z tego powodu przeszczepiony włos jest odporny na łysienie genetyczne i nie wypadnie. Jeżeli zależy Tobie na odzyskaniu dawnej fryzury rozważ zabieg przeszczepu włosów.