Bujne i gęste włosy to powszechnie uznawany wskaźnik zdrowia i coś, co często decyduje o naszej atrakcyjności. Każdy z nas ma na swojej głowie 100-150 tysięcy włosów, z których dziennie wypada nam czasem nawet 100.
Nie powinno to jednak zbytnio nas niepokoić. Jest to w pełni normalna sytuacja, po której następuje naturalny wzrost nowego włosa. Co robić jednak, kiedy włosy, owszem wypadają, ale nie pojawiają się na ich miejsce nowe? Kiedy zdecydować się na przeszczep włosów?
Każdy włos żyje własnym cyklem. Przechodzi on przez 3 główne fazy – wzrostu, zaniku oraz odpoczynku – czyli rośnie, w pewnym momencie wypada, a po jakimś czasie, kiedy już „odpocznie i zregeneruje siły” z cebulki wyrasta nowy.
O łysieniu mówimy wtedy, gdy zauważamy nadmierne wypadanie włosów. Zauważamy przerzedzenie fryzury. Możesz zauważyć u siebie:
Takie „przypadłości” często są sprawą genetyczną i można je obserwować już w wieku 20-25 lat. Od pacjentów wiemy, że mając na głowie coraz mniej włosów, to spada ich samoocena i pewność siebie. Ich marzeniem jest odzyskanie fryzury sprzed lat.
To jasna sprawa, bo nie od dzisiaj wiadomo, że taki defekt powoduje kompleksy. Łysina nie pasuje każdemu, a dodatkowo dodaje lat. Nie każdy może pogodzić się z takim stanem rzeczy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zabieg przeszczepu włosów.
Część osób akceptuje swój nowy wygląd i są w pełni pogodzone ze zmianami, które następują. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki komfort. Osobom młodym znacznie trudniej pogodzić się z coraz większymi zakolami.
W inny sposób podejdzie do problemu łysienie osoba przed 30, a inaczej po 60.
Łysienie najbardziej przeszkadza tym, którzy „pracują” swoim wizerunkiem.
Wiadomo przecież, że wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z obsługą klienta czy usługami – liczy się dobra prezencja. Dlatego nie dziwi nas, gdy przychodzą do nas panowie wieku 30-40 lat i mówią, że ich wygląd, a konkretnie łysina, nie przystaje do ich profesjonalnego wizerunku.
Według statystyk problem wypadania włosów dotyczy ogromnej części panów. Łysienie dotyka już mężczyzn po dwudziestce.
To są wciąż młodzi ludzie, przed którymi jeszcze całe życie. Coraz większe zakola odbiera im pewność siebie. Każdy z nas chce jak najdłużej czuć się młodo i atrakcyjnie. Natomiast łysina na czubku głowy i coraz “większe” czoło, stają się przyczyną niezadowolenia.
Na przedwczesne łysienie ma wpływ wiele czynników. W takich sytuacjach pierwszym krokiem powinno być znalezienie przyczyny wypadania włosów. Może to być stres, brak witamin czy skutek przyjmowanych leków. Problemy mogą być też bardziej złożone – choroby skóry głowy, predyspozycje genetyczne lub zaburzenia hormonalne.
W sytuacji, kiedy znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej nie pomaga, a postępujące łysienie spędza nam sen z powiek – z pomocą przychodzi przeszczep włosów.
Zobacz też artykuł: 10 powodów łysienia – dlaczego wypadają włosy?
Choć zabieg przeszczepu włosów nowoczesną metodą, nie wymaga hospitalizacji, nie można zapomnieć o konsultacji z lekarzem. Jest to pierwszy i jednocześnie najważniejszy krok.
W Dr Osuch Clinic możliwe jest skorzystanie z wstępnej konsultacji online. Wystarczy uzupełnić formularz i przesłać zdjęcia, aby dr Piotr Osuch mógł wstępnie ocenić możliwości przeszczepu włosów.
W dalszej kolejności pacjent spotyka się z lekarzem by omówić wszystkie aspekty zabiegu – obszar docelowego przeszczepu włosów oraz miejsca, skąd chirurg będzie pobierał mieszki włosowe.
Chirurg informuje o przebiegu zabiegu, możliwościach jakie niesie zabieg, ryzyku związanym z zabiegiem, rodzaju znieczulenia, itp. Przed zabiegiem trzeba wykonać badania krwi typu morfologia, bo na ich podstawie odbywa się ostateczna kwalifikacja do zabiegu.
Rozwój technologii medycznej i wiedzy biologicznej przyczyniły się do rozwoju chirurgi plastycznej. Na przestrzeni lat technologia oraz metoda przeszczepu włosów zmieniała i pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych wyników. Istnieją dwie podstawowe metody, którymi wykonywany jest przeszczep włosów.
Metoda STRIP znana również jako przeszczep włosów metoda FUT. Po podaniu znieczulenia miejscowego, chirurg wycina kilkucentymetrowy pasek skóry z tyłu głowy (potylicy). Jest to tzw. okolica dawcza. Stąd będą przeszczepione włosy w miejsca, które tego potrzebują. Lekarz skórę zeszywa, a pasek włosów jest dzielony na tzw. grafty (pojedyncze mieszki), które następnie są przeszczepiane do okolicy „biorczej”.
Przede wszystkim dla osób, które docelowo chcą mieć zagęszczone włosy. Po zabiegu z tyłu głowy pozostaje pozioma blizna. Zwykle jest mało widoczna, bo przykryta włosami.
Metoda FUE – różni się ona od metody STRIP tym, że nie pozostawia po sobie blizny. Jak więc przebiega zabieg? Lekarz za pomocą specjalnych narzędzi pobiera pojedyncze mieszki włosowe z tyłu głowy w sposób punktowy, a następnie przenosi je w pożądane miejsce. Ślad po pobraniu jest niemal niewidoczny. Jest to metoda często wybierana przy zabiegach na małą powierzchnię ciała, np. na zakola, ale może być też stosowana z powodzeniem na większe obszary.
Podczas zabiegu, głowa pacjenta jest na tyle znieczulona, że nie czuje on żadnego bólu. Zabieg trwa zwykle kilka godzin, a w tym czasie pacjent może oglądać video, słuchać muzyki, czy nawet spać.
Metoda FUE sprawdzi się np. u mężczyzn, którzy chcą nosić bardzo krótkie włosy po zabiegu. Efektu estetycznego nie zaburzy tutaj blizna. Dzięki FUE, panowie mają również możliwość przeszczepienia włosów w miejsce zarostu, czy nawet na klatkę piersiową.
Dowiedz się jak wygląda zabieg przeszczepu włosów w Dr Osuch Clinic.
Wolisz porozmawiać? Napisz do nas na Messengerze lub zadzwoń pod nr: 501 093 653.
Po zakończeniu operacji, na głowę nakładany jest specjalny opatrunek, który powinno nosić się 24 godziny. Nie ma potrzeby, by pacjent pozostał w klinice – wychodzi z niej około godzinę po zabiegu.
Trzeba jednak uważać na głowę, ponieważ przez działające znieczulenie łatwo o jej uraz, którego nawet możemy nie poczuć. Z myciem głowy trzeba poczekać kilka dni, dopiero po tym czasie delikatnie ją umyć.
Czas rekonwalescencji to ok. 7 dni . Po tym czasie można wrócić do codziennych zajęć. Przez 2-3 tygodnie po zabiegu należy powstrzymać się od ćwiczeń i siłowni.
Po zabiegu, każdy z nas chciałby widzieć natychmiastowe efekty, ale z ostateczną oceną efektów trzeba trochę poczekać. Przez ok. 2 tygodnie po zabiegu przeszczepione włosy wypadają i nasz wygląd niczym nie różni się od tego sprzed zabiegu.
Jednak bez obaw – tak ma być! To naturalna reakcja włosów, bo po tych dwóch tygodniach mieszki włosowe „odpoczywają” i zbierają siły na wzrost.
Pierwsze efekty przeszczepu są widoczne 3-6 miesięcy po zabiegu. Wtedy włosy budzą się do życia i z miesiąca na miesiąc tworzą piękną, nową fryzurę.
Na pewno zauważą zmianę w wyglądzie i zobaczą, że masz więcej włosów. Jest to efekt bardzo naturalny. „Nowe”, przeszczepione włosy niczym nie różnią się od pozostałych i wyglądają tak, jak te nie przeszczepione.
Jeśli zauważasz u siebie powyższe problemy, zapraszamy do naszej Kliniki na konsultacje. Chętnie doradzimy i pomożemy.