Powiększające się zakola u mężczyzn to częsty problem, który dotyka panów po 20 roku życia. Przyczyną najczęściej jest łysienie androgenowe, które jest chorobą dziedziczną. Jeżeli u Twoich bliskich – rodziców i dziadków – zauważyłeś przerzedzające się włosy i łysinę już w młodym wieku, to mogłeś odziedziczyć geny odpowiedzialne za przedwczesne łysienie.
Łysienie androgenowe to choroba genetyczna, w zależności od odziedziczonych genów po rodzicach, jej przebieg może być gwałtowniejszy niż u dziadków czy ojca. Coraz więcej mężczyzn po 20 roku życia cierpi z powodu pojawiających się zakoli. Wielu naszych pacjentów zauważa u siebie szybszy rozwój choroby niż u swoich bliskich.
Wynika to z kumulacji genów odpowiedzialnych za łysienie androgenowe. Znamy wiele przypadków, gdzie u ojca zakola pojawiły się po 30 roku życia, natomiast u pacjenta w wieku 20 kilku lat. Za łysienie androgenowe odpowiada pochodna testosteronu – dihydrotestosteron (DHT).
Hormon ten odpowiada za zwężenie naczyń krwionośnych wokół mieszka włosowego, co powoduje jego niedożywienie. Osłabione cebulki włosów obumierają – tak właśnie powstaje łysina. Najbardziej wrażliwe na działanie DHT są włosy na skroniach i czubku głowy. Właśnie dlatego w tych miejscach w pierwszej kolejności pojawia się łysina.
Na powstałe zakola jedyną skuteczną metodą leczenia jest przeszczep włosów. Wcierki, szampony czy leki nie pomogą w odzyskaniu dawnej fryzury, gdy łysina jest zaawansowana. Takie metody sprawdzą się u osób, które zauważą wczesne stadium choroby. Preparaty i leki mogą wzmocnić osłabione cebulki włosów i opóźnić przebieg choroby, jednak nie pomogą na już powstałą łysinę.
W przypadków zakoli i łysiny na czubku głowy jedynym sposobem na cofnięcie zmian jest przeszczep włosów. Dzięki zaawansowanej metodzie FUE możliwe jest wszczepienie mieszków włosowych w miejsce łysiny. Po przeszczepie włos rośnie normalnie i nie wyróżniają się od pozostałych włosów. W efekcie pacjent odzyskuje dawną fryzurę bez zakoli. Decydując się na przeszczep włosów pamiętaj, aby wybrać doświadczonego specjalistę w chirurgii odtwórczej włosów.