Rumieńce - co je powoduje?

Rumieńce zazwyczaj pojawiają się nagle i po czasie zanikają. Zwykle ich przyczyną jest stres, reakcja termoregulacyjna na ciepło (gorączka, gorące powietrze, wysiłek fizyczny), spożywanie alkoholu i przyjmowanie leków o działaniu naczyniorozszerzającym. Zdarza się jednak, że mimo upływu czasu rumieńce nie znikają. Niekiedy jest to pierwszy objaw trądziku różowatego, czyli choroby dermatologicznej o podłożu zapalnym lub toczenia rumieniowatego. Rumieńce spowodowane trądzikiem zazwyczaj pojawiają się w okolicy czoła, nosa, brody i policzków. Natomiast zaczerwienienia wywołane przez rumień mają charakterystyczny kształt motyla. Na szczęście można łatwo je odróżnić i rozpocząć terapię.

Pozbądź się rumienia - umów się na zabieg!

Przez wiele lat uważano, że rumieńce są oznaką zdrowia, jednak okazuje się, że zazwyczaj nie zwiastują nic dobrego, a ponadto są powodem wielu kompleksów. Jeśli w wyniku trądziku różowatego na Twojej twarzy pojawiły się rumieńce, możesz je zniwelować dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Najpopularniejszy zabieg stosowany w celu usuwania rumieńców łączy laser CPL z kwasem azelainowym. Chcesz poznać szczegóły?

Sprawdź ofertę

Co oznaczają rumieńce na policzkach?

Rumieńce na twarzy mogą pojawić się w wyniku silnych emocji, takich jak złość czy stres. W tym przypadku ich przyczyną jest podwyższone ciśnienie krwi. Rumieńce często występują również po intensywnym treningu i po spożyciu gorącego posiłku lub napoju. Pojawiają się także u osób zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi i alergiami. Jeśli po czasie znikają, to nie trzeba się z nimi przejmować. Jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas, mogą zwiastować chorobę skórną np. toczeń rumieniowaty lub trądzik różowaty. Często są również oznaką takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadczynność tarczycy lub rumień nagły.

Rumieńce - jak odróżnić zdrowe od "niezdrowych"?

Na początku należy zaznaczyć, które rumieńce zalicza się do zdrowych, a które do niezdrowych. Otóż rumieńce zdrowe to te, wywołane przez silne emocje, wysiłek fizyczny, reakcje termoregulacyjne na ciepło oraz spożycie alkoholu i produktów zawierających związki aktywne. Rumieńce powstające przez wymienione czynniki pojawiają się nagle i po niedługim czasie znikają. Ponadto nie towarzyszą im żadne inne niepokojące objawy.

Rumieńce niezdrowe to te wywołane przez choroby. W przeciwieństwie do rumieńców zdrowych utrzymują się przez długi czas i zazwyczaj towarzyszą im inne dolegliwości. Na przykład w przypadku trądziku różowatego rumieńcom towarzyszą zmiany skórne, takie jak krostki i grudki. Natomiast w przypadku tocznia rumieniowatego pojawia się dodatkowo m.in. owrzodzenie jamy ustnej lub nosa i zapalenie stawów.

Rumieńce na całym ciele

Rumieńce pojawiające się na całym ciele mogą mieć różne podłoże. Zwykle są one objawem alergii. Ich lokalizacja zależy głównie od miejsca kontaktu z alergenem. Zdarza się jednak, że rumieńce zwiastują choroby zakaźne np. infekcję wirusem B19, czyli rumień. Bywają również przypadki, że rumieńce na całym ciele są oznaką schorzeń tocznia krążkowego lub tocznia rumieniowatego układowego. Jeśli rumieńcom towarzyszą objawy takie, jak łuszczenie się skóry, może to oznaczać początek choroby zwanej łuszczycą. Jeśli na całym Twoim ciele pojawią się zaczerwienienia, nie czekaj, skonsultuj się z lekarzem. Dzięki szybkiej interwencji masz szansę uniknąć rozwoju wielu niebezpiecznych chorób.

Jak zapobiec czerwienieniu się?

Zapewne nie raz znalazłeś się w krępującej sytuacji, która sprawiła, że na Twoich policzkach pojawiły się rumieńce. Dla większości osób zaczerwienione policzki to powód do wstydu. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możesz szybko zniwelować rumieńce. Pierwszym z nich jest sięgnięcie po ręcznik lub ściereczkę zamoczoną w chłodnej wodzie i przyłożenie jej do twarzy na ok. 30 sekund. Dzięki temu naczynia krwionośne zostaną obkurczone i zaczerwienienie szybko zniknie. Sposobem na uniknięcie rumieńców w stresującej sytuacji jest posmarowanie nadgarstków olejkiem lawendowym, który relaksuje, wycisza i łagodzi lęki. Warto również regularnie medytować lub znaleźć swój własny sposób na kontrolowanie emocji. Jeśli na Twojej twarzy często pojawiają się rumieńce, powinieneś zastanowić się, czy przyczyną nie są przyjmowane leki. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem i omówić problem.